توموگرافي كامپيوتري (سي تي اسكن)

 (توموگرافي كامپيوتري)
 مزايا و معايب CT scan
 مزايا:
 معايب:

سي تي اسكن
   (توموگرافي كامپيوتري)
scan ، نوعي عكسبرداري با اشعه X است. در اين روش، اشعه ‌X در مقاطع مختلف، شبيه برش، به عضو مورد نظر تابيده مي‌شود و توسط پردازش كامپيوتري، تصويري از مقاطع آن عضو بدست مي‌آيد كه در حالت عادي، با عكس ساده راديوگرافي ممكن نيست. بدليل توانايي CT scan در تمايز بافتهاي مختلف نظير ريه، استخوان و عروق خوني، اين روش در بررسي و تشخيص تومورها، بيماريهاي قلبي عروقي، جراحات و بيماريهاي عضلاني – اسكلتي مفيد مي‌باشد. همچنين با كمك تزريق ماده حاجب به داخل عروق، مي‌توان تصاوير دقيقي از ساختمان عروقي عضو مورد نظر تهيه كرد.
   مزايا و معايب CT scan
   مزايا:
- برخلاف تصويربرداري عادي با اشعه X ، تصويربرداري با روش CT ، جزئيات دقيقي از مشخصات بافتهاي مختلف را در اختيار قرار مي‌دهد.
- CT scan، بدون درد، غيرتهاجمي، مطمئن و ارزان است.
- تصوير CT ، به سرعت و آسان آماده مي‌شود. بعنوان مثال، در تصادفات، كه سرعت عمل در نجات جان بيمار بسيار مؤثر است، مي‌توان به سرعت از CT scan استفاده نمود.
- با كمك CT scan ، نياز به اقدامات تهاجمي‌تر جهت تشخيص بيماريها (نظير نياز به جراحي يا نمونه‌برداري) كاهش يافته است.
   معايب:
- ميزان اشعه X دريافت شده در اين روش (m Sv 10)، بيشتر از عكسبرداري عادي با اشعه X است.
- خانمها در صورتي كه احتمال بارداري مي‌دهند، حتماً بايد پزشك خود را مطلع سازند تا در صورت ضرورت انجام CT scan، اين عمل با رعايت نكات ايمني و استفاده از پوشش‌هاي محافظ انجام گيرد.
- احتمال وجود حساسيت به ماده حاجب، نادر است ولي وجود دارد. همچنين، مادران شيرده، تا ۲۴ ساعت پس از تزريق ماده حاجب، بايد از شيردهي خودداري كنند.
<< صفحه قبل

بازگشت به صفحه مطالب پزشکي